Vysokorychlostní precizní digitizér

Tento přístroj s unikátními parametry je určen pro měření kvality elektrické energie v síti na experimentálním pracovišti Vysoké Školy Báňské – Technické univerzity Ostrava.

9 simultánně vzorkujících kanálů s rychlostí 300k vzorků za sekundu každý samostatně, 4 vysokonapěťové vstupy se stejnosměrnou přesností 0,1%; 4 precizní vstupy pro proudové kleště nebo Rogowského cívky, přímý proudový vstup. To je výčet jen některých parametrů tohoto speciálního digitizéru.

Jedná se o jeden z technicky nejvyspělejších projektů, které byly u nás realizovány. Elektronika a firmware byly vyvinuty naším elektrotechnickým a softwarovým oddělením od nuly.
Systém založený na kombinovaném čipu s hradlovým polem Xilinx a dvoujádrovým procesorem Cortex A9 obsluhuje najednou devět samostatných digitizačních modulů, ze kterých sbírá rychlostí 300kS/s navzorkovaná data a posílá je do počítače přes rozhraní ethernet systémem plug and play.

Digitizační moduly jsou z důvodu vysoké bezpečnostní třídy galvanicky odděleny (5kV pevnost). Tyto moduly jsou vlastně analogově – digitální převodníkové karty s precizním 20 bitovým převodníkem a modifikovatelnou předřazenou analogovou částí a přepínatelným rozsahem. Všechny tyto komponenty jsou na každé jedné kartě zvlášť. Systém začíná pracovat automaticky po zapnutí a každý digitizér začíná řádově na nanosekundy přesně ve stejný okamžik.

Celá elektronika je namontována na designovém čelním panelu s konektory a ovládacími prvky a je uzavřena ve vodotěsném a nárazuvzdorném kufru.

Vývoj tohoto přístroje se nezastavil ani po úspěšném předání zákazníkovy a připravujeme vydání druhé verze, určené i pro komerční trh. Více informací naleznete v prezentaci na konci této stránky.

NAHORU